Bale Konservatuvar

Programın Amacı

Profesyonel nitelikli bale sanatçısı yetiştirmek ve bale kültürünü oluşturmak, beden estetiği ile müziksel işitme ve ritim duygusunu geliştirmek ve baleyi meslek olarak seçenlerin uluslar arası eğitim sistemleri içerisinde yer alarak tüm dünyada geçerli belge sahibi olmalarina olanak yaratmak, ülkenin bu alandaki istihdam açığını kapanmasına önderlik etmek ve ayrıca başarılı olan öğrencikerin uluslararası bale festivallerine, yaz kursları ve bale yarışmalarına katılmalarını sağlayarak uluslararası anlamda bir kimlik kazanmalarına yardımcı olmaktır.

Programın Açıklaması :

Program çocuk ve gençlere dans ve balenin modern ve klasik alanlarında; gerek bale/dans sanatçısı eğitimi, gerekse bunların pedagoji, koreografi, bale/dans eleştirmenliği vaya yazarlığı formatlarında eğitimi için gerekli olan tüm teorik ve pratik bilgiyi kapsamaktadır. Bale/dans etkinliklerinin okul saatleri dışında, serbest zaman dilimlerinde gerçekleştiriliyor olması, çocukkarın ve gençlerin bale sanatı dışndaki eğitimlerini de sınırlamamaktadır. Eğitim süresinde öğrencilerin yurt içinde ve yurt dışında bale, konser ve gösteri gibi sahne etkinliklerini izleme, bu etkinliklere katilma ya da benzeri çalışmalar da öngörülmektedir. Öğrencilerin Yaz Bale Akademilerine iştirak etmeleri balenin yurt dışındaki açılım ve yenilikleri görme ve izleme olanağı sağlaması açısından hedeflerimiz arasındadır. Programa dahil olan öğrenciker Bale Bölümü'nün kuralları ve iç tüzüğüne riayet etmek zorundadır.

Programın Dersleri:

 • Klasik Bale ( profesyonel Rus Vaganova Sistemi)
 • klasik bale repertuvarı ( ünlü pas de deux ve varyasyonları)
 • Karakter danslar
 • Tarihi danslar
 • Streçing, pilates ve vücut gelişimi programları
 • Müzik Eğitimi ( Solfej ve Enstrüman)
 • Bale Tarihi

Programa Katılım Koşulları:

 • Programa o yaşından itibarem öğrenci alınır. Öğrencinin yaşı en az 9-10 olmalıdır KONSERVATUVAR eğitim bölümüne giriş için 9 yaşı bitirmiş olması gerekmektedir.
 • Giriş sınavı ile öğrenci alınır.
 • Bale sanatı açısından yaş gurubuna uygun fiziki ve teknik koşullara cevap veren; ilgili sınavda başarılı olan, Sınav Komisyonu' nun kararıyla daha büyük yaştaki öğrenciler de alınabilir.

Programın Süresi:

 • Eğitim haftada en az 3 gün ve haftalık toplam 8 saatten daha az olamaz. Rus Klasik Vaganova Sistemi' ndeki eğitim süresi 8 yıldır ancak öğrencinin bireysel gelişimi ve yetenek özelliklerine göre kısabilir veya uzayabilir. Bu programda devamlılık esastır.

Programın Derecesi:

Programın tamamını başarı ile bitiren öğrencilere M.E.B. Onaylı BALE KONSERVATUVAR MEZUNU Bitirme Belgesi verilir ( Bu bölümden mezun olan öğrenciler Milli Eğitim Bakanliği'na bağlı kurumlarda, belediyelerin açtığı meslek kurslarında ve özel ve devlet okullarında bale eğitmenlığı, bale sanatçısı, koreograf olarak veya dans ve bale ilgili diğer pozisyonlarda görev alabilirler. Belge sahipleri Usta Öğretici statüsünde calışabilirler).