Pera International Festival


The goal of the cultural festival is to celebrate culture together. It is to teach and learn more about other cultures to others. 
It's all about sharing culture, diversity by offering food, drinks, games, performances and much more during the half day. 
Everyone can participate by signing up to reppresent their own Country, or whatever Country they like. When the teams are created, they will have to prepare something typical of the Nation they represent (food, drinks, games, etc.). During the festival there are many people that come and eat, drink and enjoy all the things that each team prepared. We also provide performances throughout the whole festival. By the end of the event, a team is announced as the winner team of the Cultural Festival (this is voted by the visitors)hotmail

For any questions please contact: melisatezer@hotmail.com


Kültür festivalinin amacı, kültürleri birlikte kutlamaktır. Başkalarına başka kültürler hakkında daha fazla şey öğretmek ve öğrenmektir. Yarım gün boyunca yiyecek, içecek, oyun, performans ve çok daha fazlasını sunarak kültürü, çeşitliliği paylaşmakla ilgilidir. Herkes kendi Ülkesini veya hangi Ülkeyi seviyorsa onu temsil etmek için kaydolarak katılabilir. Takımlar oluşturulduğunda temsil ettikleri Ulus'a özgü bir şeyler (yiyecek, içecek, oyunlar vb.) hazırlamaları gerekecektir. Festival boyunca her ekibin hazırladığı her şeyi yiyip içen ve tadını çıkaranlar vardır. Ayrıca tüm festival boyunca eğlenceli performanslar sunuyoruz. Etkinliğin sonunda, bir takım Kültür Festivali'nin kazanan takımı olarak ilan edilir (ziyaretçiler tarafından oylanır)

 

+90 544 544 8290

www.perasanat.com.tr