TEMEL FOTOĞRAF

Programın amacı : Fotoğraf, görsel sanatların yüzyılımızda vazgeçilmez, geliştirilebilir öğesi ve sanat dalı haline gelmiştir. Gelişen teknoloji fotoğraf makinesini kullanımını kolaylaştırarak her kesimden insanın kendi imgelerini oluşturmasında ve görselleştirmesinde kullanabileceği pratik bir araç halini almıştır. Günümüzde fotoğraf çekmenin bu kadar kolaylaşması, bas-çek düşüncesini yaratmış ve anlatım dili özelliğini geri plana atmıştır. Oysaki fotoğrafa ister bir hobi olarak ister profesyonel bir bakışla yaklaşılsın, her kare bir anlatım şekli, bir ifade biçimi taşır. Başka bir ifade ile ancak fotoğrafta kimlik yakalamış kareler, değer olarak görülebilir. Yaşadığımız dünyaya sadece gören değil, sorgulayan, eleştiren gözlerle bakmak aklımızı, imgelerimizi oluşturma ve görselleştirme yolunda etkin kılacaktır.
Yaklaşım ne olursa olsun: Fotoğrafta bir anlatım dili oluşturmak için öncelikle fotoğrafla ilgili teknik alt yapının geliştirilmesi gerekmektedir. Bu da fotoğraf makinesini tanımak ve ona hâkim olmakla başlar. Fotoğrafı oluşturan temel konuların bilinmesi ve uygulanması fotoğrafta bilinci arttırarak doygun ve farklı sonuçlara ulaşmaya zemin hazırlar.
Pera Güzel Sanatlar olarak, temel fotoğraf programının amacı bu zemini teorik ve pratikte fotoğraf severlere kazandırmaktır. Bu amaçla temel fotoğraf, fotoğrafa yeni başlayanlar ve fotoğraf bilgisini geliştirmek isteyenlere yönelik bir programdır.

Program içeriği :

 • Fotoğraf nedir?
  Fotoğrafçılığın tarihi, bir anlatım dili olarak fotoğraf
 • Işık, görüntü ve fotoğraf makineleri
  Işık nedir?, Görüntünün Oluşumu, Fotoğraf makinelerinin sınıflandırılması
 • Objektifler
  Objektifte ışığın yol alması, Lenslerin dizilimi, Objektif bilgileri, Bayonet, Odak uzaklığı, Odak uzaklıklarına göre objektifler
 • Pozlama
  Konudan gelen ışığın ölçümü, Diyafram nedir?, Diyafram açıklığı, Diyaframın çalışma prensibi, Enstantane (örtücü sistem) nedir?, Enstantanenin çalışma prensibi, Diyafram-Enstantane ilişkisi, Pozometre, %18’lik gri kart kullanımı, Pozometre çeşitleri, ISO/ASA değeri (hızı) nedir?
 • Netleme
 • Dijital (sayısal) teknoloji
  Dijital teknoloji ve SLR teknolojisi farkları, Digital fotoğraf makinelerinin sınıflandırılması
 • Renk
  Renk nedir?, İnsanların rengi algılaması, Farklı ışık kaynaklarının etkileri, Renklerin, Renklerin temel nitelikleri, Ana renkler, ara renkler, Dijital fotoğraf makinelerinde renk gösterimi, Renk ısısı.
 • Sayısal Görüntü
  Bilgisayar çalışma mantığı, Bit kavramı, Byte kavramı, Bilgisayarda görüntünün tanımlanması, piksel kavramı, Çözünürlük kavramı, Çözünürlük birimleri.
 • Sayısal Renk
 • Sayısal Fotoğraf Makineleri
  Sayısal algılayıcı (sensörler), Analog/sayısal dönüşüm ve bit kavramı, Renk filtre yapısı, Modlar (P, S, A, M, vb.), Renk ısısı, Beyaz dengesi (beyaz ayarı, WB), Histogram, Sayısal zoom ve interpolasyon, Fotoğraf kayıt ortamları, Firmware.
 • Kompozisyon
  Kompozisyon nedir?, Fotoğrafın görsel öğeleri, Kompozisyon öğeleri.
 • Çekim Tekniklerine Giriş
  Portre çekimleri, Doğa çekimleri, Mimari çekim, Makro çekim.
 • Fotoğrafı Baskıya Hazırlarken (Photoshop)
  Fotoğraf makinesinden bilgisayara aktarma, Beyaz ayarı, Dönüştürme, Doğru renk ayarı, Ölçülendirme, Seçme araçları, Perspektif düzenlemeleri, Saturasyon-Desaturasyon, Kanallar, Klonlama, Efektler, Arşivleme, Mask kullanımı, Action tool kullanımı, HDR (High Dinamic Range)Program süresi : Program haftada iki gün, toplam 4 saattir. Programın toplam süresi 3 aydır.

Ders saat alternatifleri :

Pazartesi – Perşembe 19.00 – 21.00
Salı – Cuma 19.00 – 21.00
Pazar 10.00 – 15.00

Programa katılım şartları : Programa her yaşta istekli katılabilir.
*Anlatım, dijital fotoğraf makineleri baz alınarak yapılır.
* Teorik anlatımlar uygulamalı çalışmalar ve ek sunumlarla desteklenecektir.
TANITIM FİYATLARIYLA AÇIYORUZ, KAYITLAR KONTENJANLA SINIRLIDIR!


     Pera Güzel Sanatlar © 2011