PROGRAM

21 Mayıs 2016    20:30    Vanya, Sonya, Maşa ve Spike    Tiyatro Pera - İstanbul Tiyatro Festivali
22 Mayıs 2016    15:00    Vanya, Sonya, Maşa ve Spike    Tiyatro Pera - İstanbul Tiyatro Festivali
24 Mayıs 2016    20:30    Vanya, Sonya, Maşa ve Spike    Caddebostan Kültür Merkezi - İstanbul Tiyatro Festivali

(Biletler Biletix ve İKSV Gişesi`nden satın alınabilir.)

 

Kast
Yazan: Christopher Durang
Çeviren: Nesrin Kazankaya
Yöneten : Yücel Erten
Dramaturgi: Şafak Eruyar
Dekor: Başak Özdoğan
Kostüm:Fatma Öztürk
Yön. Yardımcısı-Işık: Zeynep Özden

Oynayanlar:
Vanya: Şerif Erol
Sonya: Tilbe Saran
Maşa: Nesrin Kazankaya
Spike: Doğan Akdoğan 
Kassandra: Başak Meşe
Nina: Gamze İpek

2.Perde-2.Sahne özgün müzik “Two Seeds”: Emil Tan Erten
Oyun Fotoğrafları: Mehmet Bilge Aslan

 

Özet:
Çehov Yeni Dünyada....Oyundan keyif almak için Çehov´u bilmek zorunda değilsiniz.
Oyunum bir parodi değil. Çehov´un karakterlerini ve temalarını alıyor ve bir blenderin içine koyuyor. (Christopher Durang)

Yazar, Çehov oyunlarına göndermeler yaparak günümüzde, ABD´de küçük bir kasabada geçen, özgün bir öykü oluşturur.
Vanya ve evlatlık kardeşi Sonya, yaşamlarını hiç çalışmadan, kardeşleri Maşa´ya ait bir evde ve onun desteğiyle sürdürmektedirler.
Maşa ünlü bir sinema oyuncusudur ve genç sevgilisi Spike ile eve gelir.
Olaylar, bilici hizmetçi Kassandra ve Nina adlı komşu kızın dahil olmasıyla gelişir.
Adlarının Çehov kahramanlarından olması, yazgılarını da belirlemiştir sanki.
Taşra yaşamının umutsuzluğu, modern insanın yalnızlığı ana temadır. Zeki bir komedinin hüzünle buluştuğu bir yorum.

 

Basın Bülteni
Çehov Yeni Dünya´da...
Oyundan keyif almak için Çehov´u bilmek zorunda değilsiniz. Oyunum bir parodi değil. Günümüzde geçiyor.
Çehov´un karakterlerini ve temalarını alıyor ve bir arada bir blenderin içine koyuyor. Christopher Durang Düzenli temsillerle 15. yılını kutlayan Tiyatro Pera, ilk kez çağdaş Amerikan tiyatrosundan bir oyun sahnelemekte ve Christopher Durang’in bir oyunu ilk kez Türkiye’de oynanmaktadır. Pulitzer adaylığı, Tony, Obie, Pen oyun yazarlığı ödülleri gibi pek çok ödül sahibi, Juilliard oyun yazarlığı bölümü eş başkanı, yazar, oyuncu C. Durang, Anton Çehov’un oyunlarına göndermeler yaparak günümüzde, ABD-Pennsylvania’da, Bucks County’de geçen, özgün bir öykü oluşturur. Oyun 2013’te “Tony-En İyi Oyun” ödülünü kazanır. Vişne ağaçları, ağaçlardan düşen sakar yaban hindileri, kurbağalı bir gölü ve göl kadardurgun yaşamı ile küçük bir kasabadayız. Vanya ve evlatlık kız kardeşi Sonya, yaşamlarını, hiç çalışmadan, göle gelecek mavi balıkçıl kuşunu bekleyip, birbirleriyle didişerek ve yalnızlıklarını paylaşarak geçirmektedirler. Uzun süre yatalak anne-babalarına bakmışlardır. Kardeşleri Maşa’ya ait bir evde ve onun maddi desteğiyle yaşamaktadırlar. Maşa ünlü bir sinema oyuncusudur ve genç oyuncu adayı sevgilisi Spike ile bir kostüm partisine katılmak üzere eve gelir. Olaylar, geleceği gören bilici hizmetçi kadın Kassandra ve genç, umut dolu komşu kız Nina’nın dahil olmasıyla gelişir. Seyircinin göle giden köprüden geçerek gireceği bu ev, hüzünlü ve komik olayların mekanı olacaktır. Taşra yaşamının monotonluğu, umutsuzluğu, yaşamı kaçırmış, gönlü kırgın kardeşler Vanya ve Sonya ile dile gelirken; modern yaşamın dayattığı yalnızlık ve çaresizlik tüm figürleri kapsayan bir temadır. Sinema dünyasında şöhret olmanın parıltılı görüntüsü ardında yatan bedeller, Maşa figürüyle gözler önüne serilir. Kırık yaşamlarıyla umutsuzluk batağında çıkış yolu aramaktan aciz kahramanlar, hemisimleriyle hem de kimlikleriyle Çehov’un figürlerine benzer. Taşraya sıkışan ve bugünü yaşamakta zorlanan Çehov'un oyun kişileri gibi geleceklerine yönelik umutsuz ve umarsız bir bekleyiş içindedirler. Adlarının tiyatro kahramanlarından olması, yazgılarını da belirlemiştir sanki. Çehov, oyunları için “ben aslında komedi yazdım” notunu düşmüştü. Durang’in, zeki bir komediyi hüzünle buluşturduğu oyunu, bir anlamda Çehov’a da bir yanıt oluşturmaktadır. Yaşamın kaçırılan anları ne denli komik görünse de, geri dönüşü olmayan pişmanlıklarla doludur.Tiyatro Pera’da ilk kez bir konuk yönetmen yer alıyor. Pek çok ödüllü, tanınmış, deneyimli yönetmen Yücel Erten oyun hakkında şöyle diyor: “Çehov´un sırtına binerek yol almaya çalışan bir kolaj ya da parodi değil bu. Bir arkeoloji kazısı, restorasyon denemesi de değil.
Çehov´u ziyarete giden, koluna girip yürüyüşe çıkaran, göl kenarında dinlenip çay içen, sohbet eden özgün bir oyun.
Değerbilir, duyarlı, zeki, incelikli.”