Milli Eğitim Bakanlığı’ndan TEOG Sınavlarına Girecek Öğrencilere Ek Puan Fırsatı! Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında liselere yerleşecek 8’inci sınıf öğrencilerinden hangilerine ek puan verileceğini açıkladı. Bakanlık tarafından il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yönergeye göre, 2015-2016 eğitim yılında puan teşviki verilecek öğrencilerde TÜBİTAK olimpiyatlarında başarılı olma şartı aranacak.

Sanat ve spora ek puan uygulamasının önümüzdeki yıl (2016-17 Öğretim YIlı) gerçekleşmesi bekleniyor. Uygulama için bakanlık, bütün il ve ilçelerde öğrencilerin gidebileceği gençlik ve kültür merkezleri ile özel sanatsal ve sportif kursları tespit edecek. Bazı özel kurslar da “Öğrenci kurs alabilir” diye akredite edilecek. Öğrencinin okuduğu bölgede gidebileceği herhangi bir kamu ya da özel kurs bulunmaması durumunda okulda kurs açılması için destek verilecek.

Öğrencilerin 1. sınıftan 8. sınıfa kadar katıldığı kursların listesini kaydedecek olan bakanlık; kültür, sanat ve spor kurslarını puan değerlendirmesine tabi tutacak. Bir öğrenci 1. sınıftan itibaren yüzme kursuna gidiyorsa TEOG sınavına girdiğinde Yıl Sonu Başarı Puanı’nın % 20-30’u arası bir ek puan alacak. Aynı durum müzik enstrümanı çalan ya da kültürel, sanatsal etkinliklere katılan öğrenciler için de geçerli olacak.

Fox TV Haber VideosuHaberin yer aldığı bazı medya ve kamu sitelerinden linkler aşağıda yer almaktadır…

www.meb.gov.tr
www.haberturk.com
www.posta.com.tr
www.gazetevatan.com
www.kamudanhaber.com
CNN Türk Haber Videosu